Her kültürde kendine has oyun oynama biçimi vardır. Türkiye'de madeni parayla yazı tura atarsın; bu oyunda ya ütersin ya da ütülürsün. Kumar böyle başlar; kaybedersen sümüğünü çekersin. Çünkü kumarda hiç kazanma yoktur. Eninde sonunda kaybedersin. Hafzinallah kumarda donunu bile verirsin.

Rusya'da oynanan bir de rus ruleti vardır ki; tabancanın topunda sadece tek mermi vardır. oyun icabı diğer mermi yuvaları boş bırakılır. Tabancanın topunu elinle çevirtirirsin. Sonra da tabancayı başına dayayıp, kurşuna denk gelmemek için dua edersin. Oysa bu oyunda bir ihtimal vardır; o da bile bile kendini vurmak ve sonuç olarak ölmektir.

Amerikan kültüründe de, kovboy filimlerinde sıkça rastladığımız bir oyun da düellodur. İki kovboy kasabanın meydanında kalabalığın tam ortasında belirli bir mesafe adımlayarak birbirine karşı vaziyet alırlar. Kim hızlı silah çekerse karşısındakini vurur, hızlı silah çekemeyen öldür. Bu bir anlamda karşılıklı mukateledir. Bunda sevinen tek bir kişi vardır ki; o da kasabanın tabutçusudur.


Profösör