İzleyiciler

30 Mayıs 2011 Pazartesi

MAHZUN AYASOFYA.. MUTLAKA BİR GÜN HAKKETTİĞİN DEĞERİ BULACAKSIN !..


Fatih Sultan Mehmed Han'ın Ayasofya ile ilgili vakfiyesi
İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar. Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen laneti onun ve onların üzerine olsun. Azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın. Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır. Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.  (Fatih Sultan Mehmed Han - 1 Haziran 1453)

*Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde Bulunan Ayasofya İle İlgili Arapça Vakfiyenin Tercümesi

6 yorum:

LoveMeorLeaveMe dedi ki...

tüylerim diken diken oldu profum.. en son bi hocamız buranın cami olmasını isteyen insanlar için 'bağnaz' demişti ve çok sinirlenmiştim. ama dediğiniz gibi ben de inanıyorum, bigün hakettiği değeri bulucak Ayafosya Allah'ın izniyle ve biz orda secde edicez..

NABRUT dedi ki...

müzeye çevrilmiş olması ne hazmedilemez ne acı vericidir :(

GüLüm'Se dedi ki...

Desenize Fatih Sultan Mehmetin bedduasini almis insanlar var... Ama kim bunlar

Aѕαннαяα dedi ki...

“Kostantiniye (İstanbul) muhakkak fethedilecektir. Onu fetheden emir ne güzel emir; onu fetheden ordu ne güzel ordudur.”

Deborah dedi ki...

Padişahlarımız ne asilmiş... Konuşmaya bakın bi... Şimdiki devlet adamlarımızdan utanıyorum...

dikisdersi dedi ki...

bende duasına amin diyorum ,

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...