İzleyiciler

27 Temmuz 2012 Cuma

Bir noktanın sırrı...Aşktan da üstün dostluk değerleri vardır. Aşkta irade  yoktur. İyi ya da kötü aşka tutulan kişi iradesizliğe teslim olur. Gerçekten aşık olan kişi gözlerine mil çekilir. Dizlerinin bağı çözülür. Tir tir titrer sevdiğinin karşısında.  Dostlukta ise irade vardır. Bu irade ile kendisinden daha çok dostunu düşünen, onu üzmekten ve kırmaktan çekinen ve dostunu mutlu etmeye gayret eden kişi dostluk mertebesine ermiş demektir. Gerçek dostun yaşam biçimi ancak islamidir. İslami olan değerler aynı zamanda insani, vicdanidir de.  Dostların bütün varlıklara karşı duruşları ve pozisyonları adalet ve hakkaniyet duygularıyla eşdeğerdir. 

Bu bilinçle eğer bir kelime, hatta bir  harf bile işe yarayacaksa onu işleme dostluk adına sokabilmeliyiz.  Bir harfin bir noktası bile insanı derinden etkileyebilir. Çocukluğumun bir bölümünü kendi köyümüzde geçirdim. Çocukluk anıları anlatılmakla bitmez. Öyle bir çocukluğumda yaşadığım bir öyküm var ki hayat boyunca ders almaya yeter de artar bile.. 

Köylük yerde büyükler namaz vakitlerinde topluca camiye giderler. Biz çocuklar da onları izlerdik. Büyükler biz yaramazları  aralarına alıp camiye sokmazlardı. Kızarak  camiye girmemize mani olurlardı. Adamlar tabi ki haklıydılar biz çocuklara kızmakta. Oysa çocuklar yazın yalın ayak dolaşırlardı köylük yerde. Ayaklarımız toprak ve çamurdan sanki harita gibi kirler şekil almakta idi. Çocuk aklımızla bu şekilde  camiye girilmeyeceğini bilmemize rağmen takunyaları giyip abdest alarak camiye   girmemizi  sağlayabilirlerdi. 

Günlerden bir gün köyümüze bir yabancı geldi. Bu yabancı bir meczubtu aslında. Kimseyle konuşmazdı. Her yaz aynı tarihlere tekabül eden bir vakitte köyümüzde bir müddet kalırdı. Sonra da sanki bir mechüle giderdi. Kaybolurdu. Kimseyle muhabbeti  yoktu. Selam bile vermezdi. Sadece verilen selamları boş çevirmezdi. Kendisine dini bir konuda bir soru sorulduğunda kısa ve net bir cevap verirdi. Özel hayatıyla ilgili hiçbir soruya cevap vermiyordu. Öyle sorulara kesin cevabı 'Bilmiyorum" dan ibaretti. Bu yabancı ihtiyar tam anlamıyla bir meczuptu bence. Köylü de bunun bu haline alışmıştı. Bu gizemli ihtiyar adama "Sufi hoca" ismiyle çağırılırdı köylü tarafından.

Sufi hocayı bir cami çıkışında rastladım günlerden bir gün.  Gökyüzüne bakıyordu. Bir taraftan da sağ elinin  işaret parmağıyla gökyüzünü göstererek "Sad mı tatlı, Dad mı tatlı?" diye mırıldanarak kendi kendine soru  yöneltiyordu. Bu yaşlı, aksakallı, sarıklı ihtiyar adam; Sufi hoca bir türlü  "Sad mı tatlı, Dad mı tatlı?"  sorusunun cevabını kendi kendisine veremiyordu. Sanki Sufi hoca bir çıkmaz sokakta tıkanıp kalmıştı. Ben çocuk halimle ona yaklaşarak; "Sufi hoca.. Sufi hoca!.." diye seslendim kendisine. Şimdi anımsıyorum ben o zaman sekiz yaşında idim. Bana yüksekten süzerken ben ona "Bunun cevabını biliyorum." dedim ve ekledim. "Dad tatlıdır"  Sufi hoca şaşkınlıkla beni dinledi.  "Evet Dad tatlıdır. Çünkü Dad harfinin üstünde bir noktası var. Sufi hoca senin de yanağında bir nokta var. Senin yüzündeki benle Dad harfinin üstündeki noktası aynı" dedim. "Sad'ın üzerinde noktası olmadığına göre bence Dad tatlıdır" der demez bana sarıldı. İçin için çocuk gibi ağlamaya başladı. Hıçkırıkları kesilince, hiç kimseyle  konuşmayan bu yaşlı ihtiyar, benimle konuşmaya başladı.  Hayatıyla ilgili kimseye sırrını vermeyen Sufi hoca benimle arkadaş ve dost oldu. Köy kahvesinde bana çay ısmarladı. Bisküvi aldı.  Bana dualar etti.  

Şimdi anlıyorum ki bir noktayla gönüller fethedilebildiğini. Düşünüyorum da bu  meczub adamın elbisesinde en az kırk tane yama  olmasına rağmen çok şık, yaşlı bir ihtiyar olmasına rağmen çok yakışıklı bir adamdı. Saçı ve sakalı muntazam tıraşlı, bakımlı, yalnız yaşayan bir adam olmasına rağmen üstü başı içi  ve yüreği gibi tertemiz pak bir insandı. Acaba Sufi hoca bir Allah dostu muydu?  Elbette o bir Allah dostuydu.

Yazan - Çizen : Profösör

12 yorum:

mavikalemdekiler dedi ki...

Ama bu hatıra-öykü çok güzel! Kİtaplarda okuduğumuz menkıbeler gibi. Ama yaşayanlardan dinlemek (okumak)daha hoşmuş.:)

Profösör dedi ki...

mavikalemdekiler @ Yaşadığım bu hatıra-öyküyü çla klem yazdım. üzerinde biraz durulabilir ama acele ettim doğrusu paylaşmak için. Yazıda bulunan çizgi ise çanakkale savaşlarında bir hocanın torunundan gelen mektubu okurkenki çizimini yapmıştım. Burda onu da kullanarak paylaştım.

aprile dedi ki...

Aşk ve dostluğu, irade üzerinden tanımlamanız çok doğru olmuş. kesinlikle beğendim...aklımda kalacak, hatta son zamanlarda kafamda oluşan bazı soruları bu bağlamda yanıtlayabilirim. hikayenin devamı çok güzel. teşekkürler.

Profösör dedi ki...

aprile@ Ziyaretinizden memnunluk duyduk. Teşekkür ederim.

Mavi Balon dedi ki...

Buradan yazayım dedim, kurban bayramınızı kutluyorum. umarım güzel anılarla kalır tadı.

Profösör dedi ki...

Mavi Balon @ Hayırlara vesile olsun inşallah

SonsuzKuyu dedi ki...

Bu güzel bir hikaye...kaleminize sağlık
ne güzel; bazen insan kıvranıp, kavrulup durur kendi içinde ve aynen öyle çok basit bi cevap gerekir sorularına, bazen duymak ister!

belh dedi ki...

Bu ne hoş bir hikaye

ömür dedi ki...

Sevgili Profesör, çok güzel bir paylaşımmış. Blog ve yazılarınızı yeni keşfediyorum..

Bizim buralarda da , sizin Sufi Hocaya benzer bir kişi dolaşıyordu. Dıştan bakınca yırtık ve kirli elbiseli, kendi kendine konuşan, herkesin deli dediği biriydi. Fakat dikkatli bakan gözler, o'nun gözlerindeki başkalığı ve değişik bir ışığı görebilirdi.Ve yüzünün güzelliğini. Hani şöyle bir traş olsa, elini yüzünü yıkasa değme artistler kadar güzel ve nurlu bir yüze sahipti. Çok az konuşur, zaten herkesle de konuşmazdı. Her söylediği ise düşündürür, sanki bir sır üzerinde konuşuyor hissi verirdi.

Benim de 'be' ve 'nun' hakkında, ilk kez düşünmemi sağlayan kişi olmuştu.
Siz ne dersiniz, ne düşünürsünüz bu konuyla ilgili olarak?

Sevgiler..

Dilsuhan dedi ki...

Sevgili Profesör,
Son yazınızı okurken dikkatimi bu yazı celbetti.
Tevafuk, dün gece Be nin ve noktasının sırrıyla ilgili bir yazı okumuştum. Hz.Ali'nin ben o Be'nin noktasıyım diye de bir sözü vardı yanlış hatırlamıyorsam.
sanırım siz o sırra kavuşmuş cezbeli bir güzele dost olmuşunuz. Allah o sırra ermeyi nasip etsin.
Hürmetlerimle...

αѕαннαяα dedi ki...

Bir nokta ile hangi gönüllere girilirmiş. Allah Dostlarını Rabbim bize yakin eylesin inşallah. Bizde onlardan ders alıp en doğruyu öğrenebilelim.

rumma dedi ki...

Çok güzeldi gerçekten..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...